O tyláčku

Tyláček má za sebou více jako 20letou historii. Za tu dobu jím prošly čtyři generace dětských divadelních nadšenců. 
Prvním impulzem byla romantická představa několika žákyň sekundy místního gymnázia. Ta však ztroskotala hned na první zkoušce a tak se na scéně objevuje postava režisérky Naděje Jahelkové. Díky ní získává skupina puberťaček zázemí v Městské knihovně v Dačicích a vzniká DDS Tyláček. Tehdy ještě zkratka znamená Dívčí Divadelní Soubor, což se postupem let (a především příchodem Lukáše Skupy) změní.
Co se ale nezmění je zaměření, chcete - li dramaturgie, tohoto souboru. Každý školní rok je nazkoušen a inscenován scénář na motivy dětských knich (Bylo nás pět, Kniha džunglí, Hobit atd.) Dramatizace, původně určené pro potřeby knihovny, se tak stávají hlavní náplní souboru.
V roce 2000 se Tyláček stěhuje do místního MěKS a stává se součástí DS Tyl. Spolupráce s Městskou knihovnou však neustává, naopak od roku 2005 graduje společným projektem Dopoledníček. Literárním a divadelním festivalem, během nějž malí herci odehrají 6 představení během 3 dní.
Připojení k DS Tyl přineslo ale také "povinnosti". Dětský soubor se podílí na akcích jako je masopust, noční prohlídky na zámku v Telči, pasování na rytíře řádu čtenářského či žívý betlém. To vše pod vedením paní Jahelkové, která se za těch víc než dvacet let stala duší tohoto souboru.
1. generace
Jana Bulantová
Martina Baštářová
Dana Míchalová 
Andrea Kružíková
Ivana Kolaříková
Katka Minářů
Michaela Křížová
Anna Lojková
Kateřina Marečková
Lenka Odehnalová
Dita Markočiová
Eva Havlíková
Bety Minářů
Růženka Klivanová
Katka Novorková
Lucka Kourková
Alena Kružíková
Kamila Kružíková
a
Lukáš Skupa
MoN